O účinných složkách aneb jak to funguje?

 

Triterpeny: V lidovém léčitelství jsou léčivé účinky látek z různých částí břízy známy již od pradávna. Březová voda, tedy míza vytékající z poraněné kůry živé břízy má velmi dobré regenerační a podpůrné účinky pro růst a kvalitu vlasů. Extrakty mladých větviček, pupenů a mladých lístků břízy jsou používány v různých potravinových doplňcích, šťávách a sirupech v jarních očistných a ozdravných kůrách. Rovněž použití choroše rostoucího na břízách (grib čaga) pro podpůrnou léčbu rakoviny je v lidovém léčitelství také popisováno. Použití březových větviček v saunách je snad nejznámější využití břízy v lidovém léčitelství.

      Ani březová kůra by však neměla zůstat bez našeho povšimnutí, protože obsahuje vysoké procento látek triterpenického původu (betulin, lupeol), které mají významné biologické účinky. Jak známo, kůra starších bříz má bílou barvu, která je právě způsobena hlavní obsahovou látkou – betulinem. Betulin je v současné době intenzívně zkoumán zejména pro své pozitivní účinky – má ochrannou funkci na játra, antiflogistické, protivirové účinky a některé jeho deriváty jsou testovány v boji proti rakovině, HIV a další.

Monoterpeny: Nejrůznější silice a vůně, které jsou obsaženy v rostlinách nebo koření, jsou známy velice dlouhou dobu a stále jsou hojně využívány, ať již v parfumerii, v kuchyni nebo pro své významné blahodárné účinky. Uveďme pár nejznámějších příkladů – citrónová silice (tvořená převážně limonenem), mátová silice (hlavní složka menthol), eukalypt, kafr a mnohé další. Kromě notoricky známých vlastností (např. eukalyptu, kafru a mentholu na ucpaný nos při rýmě) mají však také další prospěšné účinky – antiseptické, antimikrobiální/dezinfekční a protiplísňové. Některé monoterpeny jsou testovány jako léky proti rakovině.

Léčivé bylinky: Léčivé účinky heřmánku jsou známy již o dob prvního bylinkáře - Aviceny a bylo o nich napsáno tolik, že výčet užitečných vlastností by bylo jistě nošením dříví do lesa.  Za to bych se rád zmínil o zdroji tea tree oleje, tedy o kajeputu střídavolistém, což je stále zelený keř, jehož domovinou je Austrálie. Účinnou složkou tea tree oleje je rovněž monoterpen – α-terpinenol, kterého kvalitní olej obsahuje min 35%. Jako hlavní účinky tea tree oleje jsou uváděny antiseptické, antimikrobiální (účinný proti zlatému stafylokoku) a antimykotické, ale lze nalézt též údaje o protivirových účincích nebo použití proti lupům nebo blechám a vším.

Přírodní látky obsažené v Be2la:

α-terpinenol – monoterpen,  který je obsažen zejména ve stálezeleném keři – Kajeputu střídavolistém jehož domovinou je Austrálie,

citral, D-limonen, linalool, geraniol  – monoterpeny,  hlavní obsahové složky citronové a pomerančové silice,

jonony a irony – seskviterpeny, které jsou obsaženy ve fialkové silici a vůni kosatce,

betulin,  lupeol,  kyselina betulinová – triterpeny, hlavní obsahové složky svrchních vrstev březové kůry,

heřmánkový olej – získaný citlivou destilací s vodní párou z heřmánku, obsahuje mimo jiné protizánětlivý a hojivý modrý chamazulen, dále bisabolol a farnesen (opět seskviterpeny).

Jak funguje Be2la: Extrakt břízy (triterpenická složka), heřmánek a allantoin regenerují, vyhlazují a hojí pokožku. Extrakt stálezeleného keře (tea tree olej) má významné antiseptické, antimikrobiální a antimykotické účinky, které pomáhají při hojení různých drobných poranění, oděrek, infekcí, plísňových onemocnění kůže. Olivový olej a lanolin příjemně promašťují pokožku a navracejí ji ztracenou pružnost, vláčnost a měkkost.

Pro další informace navštivte www.be2la.cz nebo www.betulinines.cz